A VÁRANDÓSSÁG 18 JELE ÉS TÜNETE
18 korai terhességi tünet: Hogyan lehet észrevenni és megerősíteni
A terhesség tünetei
A terhes nők a menstruáció elmaradását követő első 1-2 héten belül észlelhetik a terhesség tüneteit, beleértve a érzékeny emlőket, pecsételő vérzést, fáradtságot és a reggeli rosszullétet. Jellemzően a terhességi hormonok megnövekedett szintje okozza ezeket a tüneteket, amelyekhez más tünetek is társulhatnak, mint például fokozott hüvelyi folyás, időszakos görcsök, gyakori vizelés, puffadás és hangulatingadozások. A terhesség tünetei személyenként eltérőek; egyesek súlyos reggeli rosszullétet tapasztalhatnak, míg mások nem tapasztalhatnak fizikai elváltozásokat, ami rejtélyes terhességet eredményezhet. A terhességgel összefüggő tüneteket tapasztaló egyéneknek haladéktalanul orvoshoz kell fordulniuk terhességi teszt elvégzésére és terhesgondozásra, hogy biztosítsák a biztonságos terhességet, és segítsenek felkészülni egy új életszerepre újdonsült anyaként.
Mik a terhesség tünetei?
A terhesség tünetei egyéni tényezőktől függően változnak, beleértve a terhesség stádiumát. Egyéntől függően egyesek súlyos reggeli rosszullétet tapasztalhatnak, míg mások egyáltalán nem tapasztalnak fizikai elváltozásokat. A terhességi tüneteket a magzatban a fogantatás után gyorsan fellépő hormonális változások okozzák, amelyek különböző fizikai változásokat eredményeznek.
1. Kimaradt menstruáció
A kimaradt menstruáció a terhesség egyik legelső tünete. Ez akkor történik, amikor a petesejt és a spermium közötti megtermékenyítés befejeződött, és a szervezet elkezdi termelni a hCG hormont (humán koriongonadotropin), egy olyan hormont, amely a méhlepényben termelődik a fogantatás után 8-10 nappal, hogy lehetővé tegye a magzat növekedését. A kimaradt menstruációt azonban stressz, hormonális egyensúly-hiány, extrém diéta, PMS-szindróma vagy túlzott testmozgás is okozhatja. A terhességet ezen korai szakaszban javasoljuk, hogy végezzen terhességi tesztet a terhesség megerősítésére illetve a hCG hormon jelenlétének kimutatására.
2. Reggeli rosszullét, hányinger és hányás
A reggeli hányinger a terhesség egyik első jele és tünete, általában a fogantatás után 2-8 héttel jelentkezik, és a terhes nők többségénél nagyon gyakori tünet. A reggeli rosszullét hányinger, hányás és étvágytalanság, valamint fejfájás és szédülés formájában nyilvánul meg, és jellemzően reggel jelentkezik, míg néhány ember egész nap tapasztalhat tüneteket. A reggeli rosszullét a terhesség 12. hetére megszűnhet, de csak a szülés előtti 32. héten jelentkezhet újra. A súlyos reggeli rosszullét (Hyperemesis gravidarum) hányingert és súlyos hányást okozhat, ami kiszáradáshoz, rendkívüli fáradtsághoz és ájuláshoz vezethet. Azok, akik súlyos reggeli rosszullétet tapasztalnak, azonnal forduljanak orvoshoz alapos kivizsgálás céljából. A terhes nőknek azonban csak kis százaléka nem tapasztal semmilyen tünetet.
3. Érzékeny mellek, duzzadt mellek vagy mellelváltozások
A érzékeny, a duzzadt mellek és az emlőváltozások a terhesség legelső jelei és tünetei közé tartoznak, amelyek a fogantatás után 2-3 nappal jelentkeznek. A tünetek hasonlóak lesznek a menstruáció előtt tapasztaltakhoz, teltségérzettel és bizsergéssel a mellekben. A mell megnagyobbodik, amitől a melltartó feszesebb lesz. Továbbá a bimbóudvar – a mellbimbót körülölelő pigmentált bőr – elsötétül, a mell bőre megfeszül, és az erek láthatóbbá válnak. Három hónapon belül a mell-változások tünetei fokozatosan csökkennek, ahogy a szervezet alkalmazkodik a terhességgel összefüggő fokozott hormonális aktivitásokhoz. A mell feszítő érzésének enyhítésére ajánljuk a Maternea striák elleni olaját, amely bizonyítottan megakadályozza a striák megjelenését, miközben javítja a bőr állapotát és érzetét használat közben. Csökkenti a viszketést, a szárazságot és a feszítő érzést. A természetes olajok és vitaminok válogatott kombinációja felkészíti a bőrt a legnagyobb változásra az anyuka életében.
4. Gyakori vizelés
A gyakori vizelés az egyik korai terhességi tünet, amely a menstruáció kimaradását követően észlelhető. Terhesség alatt a szervezet további vért és folyadékot termel a fejlődő magzat fenntartásához, így a vesék nehezebben dolgoznak, hogy több vért szűrjenek ki, hogy salakanyagokat ürítsenek ki a vizeletbe, ami gyakoribb vizeletürítéshez vezet. Ezenkívül a magzat növekedésével a méh mérete tágul, nyomást gyakorolva a hólyagra, és gyakoribb vizelést tesz szükségessé, különösen éjszakai órákban.
5. Fáradtság
A fáradtság egy terhességi tünet, amely a fogantatást követő első héten már jelentkezhet. Terhesség alatt a szervezet magas szintű progeszteront termel, hogy fenntartsa a magzat növekedését. A megnövekedett hormon viszont lelassíthatja az anyagcsere folyamatokat. Ennek eredményeként a szervezet több energiát fordít a teljes emésztési folyamatra, így a terhes nők fáradtabbnak és fáradtabbnak érzik magukat, és gyakori görcsöket tapasztalhatnak. A terhesség alatti fáradtságot és fáradtságot azonban okozhatja a vashiány és a terhesség alatti foltosodás miatti másodlagos vérszegénység.
6. Pecsételő vérzés
A pecsételő vagy enyhe hüvelyi vérzés a korai terhesség jele és tünete, amely az első trimeszterben észlelhető. A megtermékenyítés után az embrió beágyazódik a méhfalba, ami pecsételő vagy hüvelyi vérzéshez vezethet, hasi fájdalom vagy görcs nélkül. Azonban ezt nem minden terhes nő tapasztalja. Tartós vérzés és hasi görcs esetén méhen kívüli terhességre vagy vetélésre utalhat, így rendkívül fontos, hogy ilyen tünetek észlelésénél forduljon orvoshoz.
7. Fejfájás, szédülés
A progeszteron hormon fokozott termelése okozhat szédülést is. A vérerek kitágulnak, a vérnyomás pedig lecsökken. Ha szédülést tapasztalsz, rögtön ülj le, nehogy eless és megsérülj. Még jobb, ha van lehetőséged lefeküdni, és felemelni a lábad. A fekvő pozíció és a megemelt lábak hozzájárulnak ahhoz, hogy több vér jusson az agyadba. A terhesség alatti fejfájás és szédülés többé-kevésbé egyenlőtlenül jelenhet meg, az egyes fizikai állapotoktól függően. Hozzájáruló tényezők lehetnek a hormonális változások, a stressz, az elégtelen alvás vagy a koffein megvonása. A terhesség alatt tartós fejfájást tapasztalt konzultálniuk kell egy egészségügyi szakemberrel egy alapos kivizsgálás céljából.
8. Puffadás
A puffadás a terhesség gyakori jele és tünete, amely a megemelkedett progeszteron hormonszintől ered - ez befolyásolja a szervezet emésztőrendszerének működését. Ez az elváltozás megnövekedett gázképződést eredményez a gyomorban, ami puffadáshoz és teltségérzethez vezet. A tünetek között szerepelhet a has teltsége, kellemetlen érzés és puffadás, ami a menstruáció előtti tünetekre emlékeztet. Ezenkívül gyakori gázáramlás is előfordulhat.
9. Görcsök
A görcsök a terhesség egyik első jele és tünete, amely körülbelül 1-2 héttel a fogantatás után jelentkezhetnek. Fájdalom, éles fájdalom vagy görcsök jelentkeznek az alsó hasban a méh közelében, hasonlóan a menstruációs görcsökhöz (dysmenorrhoea). Ennek oka a szervezet felgyorsult hormontermelése a fejlődő embrió táplálására, valamint a méh tágulása a baba növekedésével párhuzamosan. Általában a fájdalom vagy görcsök az alsó hasban 2-3 napig tartanak, mielőtt eltűnnének. Azonban súlyos alhasi fájdalmat vagy csak az egyik oldalon görcsös fájdalmat okozhat méhen kívüli terhesség vagy más szövődmények. Fontos, hogy orvoshoz forduljon a tünetek értékeléséhez.
10. Ételaverzió, hányinger, étel utáni sóvárgás
Az ételtől való averzió vagy az étel utáni sóvárgás a terhesség jelei és tünetei, amelyek során a terhes nő étvágyában változást észlelhet, például állandó éhséget, megmagyarázhatatlan sóvárgást, vagy nem hajlandó bizonyos ételeket megenni. Ezenkívül egyes terhes nők vágyat érezhetnek olyan ételek után, amelyek azonnali energiát biztosítanak, például tejet vagy tejtermékeket, hogy növeljék szervezetük energia- és kalciumszintjét.
11. Akut szaglás
Az akut szaglás a terhesség egyik első jele és tünete a hormonális változások miatt. Egy terhes nő gyorsan érzékennyé válik a szagokra vagy a szaglás változásaira, akárcsak az étel ízének megváltozása. Rendkívül érzékenyek lehetnek bizonyos szagokra, még akkor is, ha korábban nem mutattak olyan tüneteket, mint például rosszullét egy bizonyos illatra, terhesen képtelenek lehetnek elviselni az ismerős illatokat. Ezenkívül egyes terhes nők szédülést, hányingert és hányást tapasztalhatnak, amikor bizonyos szagokat, például élelmiszereket, parfümöket vagy bizonyos háztartási termékek szagát megérzik.
12. Hátfájás
A hátfájás a terhesség egyik első jele és tünete, amelyet a központi izom tágulása, az inak, a szinovium és a medence ellazulása, valamint a testtartás módosítása okoz, hogy támogassa a növekvő magzat terhességgel megnövekedett súlyát. A terhes nők testsúlynövekedése egyensúlyvesztést is okozhat, ami az álló, a járás, az ülő és a fekvő testhelyzet megváltozását eredményezi, ami hátfájást okoz. A terhesség utáni hátfájás azonban csökkenthető, ha megfelelő cipőt visel, kerüli a nehéz tárgyak felemelését, olyan matracot választ, amely jól alátámasztja a testet – nem túl kemény vagy túl puha. Azok, akik súlyos hátfájást tapasztalnak, javasoljuk, forduljanak orvoshoz. A hátfájás enyhítésére az orvos fizikoterápiát vagy akupunktúrát javasolhat.
13. Hüvelyváladék
A hüvelyváladék mennyiségének változása is a pár hetes terhesség tünetei között szerepel. Ilyenkor előfordulhat az átlagosnál intenzívebb hüvelyváladékozás. A hüvelyváladék állagra inkább vizesebb, színre pedig tejfehér színű.
Ha azt tapasztalod, hogy a váladék szokatlan színű és nagyon kellemetlen szagú vagy éppen szúró viszkető érzéssel jár, akkor mindenképpen keresd fel a nőgyógyászod! Ezek mögött ugyanis akár hüvelyi fertőzés is állhat, amit kezelni kell.
14. Székrekedés
A székrekedés a terhesség gyakori jele és tünete, amelyet, mint ahogyan a puffadást is a szervezetben lévő magas a progeszteron szint okoz. Ennek következtében a szervezet lelassítja az emésztőrendszer mozgékonyságát illetve a méhnek a csecsemő növekedésére adott válaszként történő tágulása befolyásolja a bélperisztaltikát, ami az élelmiszer vagy a folyadékok késleltetett mozgását okozza. A terhesség alatti székrekedés enyhíthető megemelt vízfogyasztással, rostban gazdag ételek fogyasztásával és könnyű testmozgással, például sétálással, úszással vagy jógával.
15. Hangulatváltozások
A hangulatingadozások a terhesség jelei és tünetei, amelyek a test hormonális ingadozásainak tulajdoníthatók. Ezek a hormonális változások hozzájárulnak a hangulat előre nem látható változásaihoz, amelyek hangulatingadozásokat, érzelmi hullámvasutakat, fokozott ingerlékenységet, érzékenységet és gyakori haragot eredményeznek. Ellenkezőleg, egyes terhes nők örömet, gyönyört és elégedettséget tapasztalhatnak, amelyet az agyban felszabaduló vegyi anyagok okoznak, amelyek pozitív érzelmeket is magukban foglalnak. Egyes terhes nők azonban szomorúságot, szorongást vagy depressziót tapasztalhatnak a hormonális egyensúlyhiány vagy a terhességre való felkészületlenség miatt. Ez esetben javasoljuk, hogy a tünetek enyhítésére kérjen segítséget.
16. Légszomj
A megemelkedett progeszteron szint kitágítja a tüdőt, hogy lehetővé tegye a fejlődő magzat fokozott oxigénbevitelét, így a terhes nők légszomja szintén felgyorsítja a szén-dioxid eltávolítását az anya és a magzat testéből, ami légszomjat okozhat. Ezenkívül a terhesség előrehaladtával a növekvő baba nyomást gyakorolhat a rekeszizomra, ami kihívást jelent a terhes egyének számára, hogy kényelmesen lélegezzenek. Ez megnövekedett légzést vagy mélyebb lélegzetvétel szükségességét eredményezi.
17. Gyomorégés
A gyomorégés az egyik olyan terhességi jel és tünet, amelyet a terhesség alatti progeszteron-elválasztás okoz, ami az emésztőrendszer lelassulását eredményezi. Terhesség alatt az alsó nyelőcső záróizma, a nyelőcsövet a gyomorral összekötő izom a szokásosnál gyakrabban ellazul, így a savas gyomornedv visszafolyik a nyelőcsőbe, ami gyomorégést okoz a terhesség alatt. Továbbá a terhesség előrehaladtával a növekvő méh egyre nagyobb nyomást fejt ki a gyomorra, felfelé hajtja a gyomorsavakat, ami olyan tünetekhez vezet, mint gyomorégés, savas regurgitáció, savanyú íz a torokban, torokirritáció, hányinger és hányás.
18. Akne
Az akne gyakori állapot a terhesség alatt, elsősorban a progeszteron hormon hirtelen megnövekedésének tulajdonítható a fogantatás után. Ez a hormonális túlfeszültség stimulálja a bőr alatti faggyúmirigyeket, ami fokozott olajtermeléshez vezet. A "felesleges" olaj eltömítheti a szőrtüszőket, ami akné kialakulásához vezethet az arcon, a háton, vagy a test különböző részein lévő zsírmirigyeken.
Forrás:
https://www.medparkhospital.com/en-US/lifestyles/symptoms-of-pregnancy